Forum www.modernizm.fora.pl Strona Główna FAQ Użytkownicy Szukaj Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj Rejestracja
www.modernizm.fora.pl
Forum dotyczące problematyki modernizmu - funkcjonalizmu - stylu międzynarodowego w architekturze, urbanistyce, wzornictwie, oraz sztuce i socjologii.
 Budynek Uniwersytetu, Wielka Brytania Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Modernista
Administrator



Dołączył: 08 Lut 2012
Posty: 210
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 17:02, 13 Lip 2013 Powrót do góry

Miasto: Leeds
Nazwa/funkcja budynku: budynek uniwersytecki
Ulica: Kampus Południowy
Architek/-ci: Chamberlin Powell & Bon
Data powstania: 1970

Budynek im. Rogera Stevensa (Roger Stevens Building) został zaprojektowany przez Chamberlina Powella i Bona, którzy już w 1958 współpracowali z Uniwersytetem w Leeds przy opracowaniu planów rozwoju placówki. Wygrali wówczas ograniczony konkurs na rozwiązanie nowych budynków oraz generalnego planu. Analizując potrzeby poszczególnych wydziałów oraz ogólne kierunki i natężenia ruchu na terenie kampusu wypracowali plan, który stał się wzorem dla innych architektów pracujących przy budowach ośrodków uniwersyteckich w latach 60 i 70, począwszy od projektów dla Yorku w 1963. Pracownia architektoniczna Chamberlin Powell & Bon odpowiedzialna jest za projekty Golden Lane i Barbicanu w Londynie, oraz New Hall w Cambridge.

Image

Sam budynek zawiera sale wykładowe służące różnym wydziałom, i zaprojektowany został w roku 1963. Z powodu jego funkcji, celowo umieszczono go w centrum kampusu, aby był dostępny dla wszystkich studentów, w chwili wybudowania znajdował się w odległości 10 minut drogi z którejkolwiek części ośrodka uniwersyteckiego, i dostępny był z kilku poziomów - budynek spięty jest z innymi zabudowaniami uniwersyteckimi za pomocą łączników przerzuconych między nimi.

Image

Najbardziej charakterystyczna jest fasada zachodnia, zwrócona na Dziedziniec Kanclerski (Chancellors Court) , która składa się z czterech nastęujacych po sobie sekcji. Dzielą je zewnętrzne, wąskie, półkoliste szyby wentylacyjne.

Image

Pomiędzy 2 a 3 sekcją znajduje się zewnętrzna klatka schodowa, wysunięta w półkolistej formie przed płaszczyznę fasady. Dwie sekcje najbardziej po lewej wsparte są na pilotis o zmniejszającej się wysokości, które kompensują różnicę w poziomie terenu, nad nimi biegnie szeroka klatka schodowa.

Image

Wschodnia fasada wychodzi na czworoboczny staw, znajdujący się w połowie wysokości między Roger Stevens Building a południowymi zabudowaniami kampusu. Centralna część ma zagłębioną, przeszkloną sekcję u dołu, zwieńczoną loggią. Po obu stronach znajdują się przeszklone klatki schodowe. Pośrodku znajduje się rzeźba autorstwa Quentina Bella.
Image

Image

Image

Z prawej znajdziemy wyższy segment, uniesiony na słupach, pod którym przechodzi rampa wiodąca ze wschodu, prowadząca na Dziedziniec Kanclerski. Podobny segment po lewej jest całkowicie przeszklony w przyziemiu i wycofany powyżej pierwszego piętra. Północna elewacja powtarza rozwiązania zachodniej, z jej nachylonym górnym segmentem.
Wewnątrz znajdziemy sale wykładowe zgrupowane po cztery w czterech rzędach po stronie zachodniej (pojemności 75 osób każda). Ze strony zachodniej znajdują się większe sale - 4 dla 100 osób, 2 dla 150, jedna dla 200, i dwie dla 250 osób. Klatki schodowe mają płytkie stopnie, których nachylenie zgadza się z pochyleniem widowni w salach wykładowych, tak więc drzwi prowadzą wprost do konkretnych rzędów siedzeń.
Image

W większych salach prefabrykowane belki tworzą podstawy pod stoliki i krzesła, będąc jednocześnie częścią struktury podłóg i stropów.

Image
Image

W centralnym rdzeniu budynku znajdziemy klatki schodowe, windy, toalety. We wschodnim narożniku na poziomie zero znajduje się kafejka przeszklona z trzech stron, gdzie siedziska i stoły są podobnie wbudowane jak w salach wykładowych - drewniane wykończenia nałożone na odlewane betonowe podpory. Oświetlenie zapewniają przymocowane na stałe metalowe lampy o kulistych kloszach.

Rola, umiejscowienie w przestrzeni i zdecydowanie wyróżniająca się forma architektoniczna sprawiły, że w r. 2010 budnek został wpisany na Listę Dóbr Dziedzictwa Narodowego, jako obiekt stopnia II. Wpis ten zapewnia wysoką ochronę konserwatorską tak bryły budynku jak i wystroju wnętrz.

Opracowane na podstawie [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Modernista dnia Sob 17:06, 13 Lip 2013, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Regulamin